Radionice za mlađe od 25
Digitalna filmska naSTAVa
Datumi održavanja nalaze se na naslovnici!
Prijavnicu možeš pronaći ovdje!
Želite li gledati film s razumijevanjem? Razgovarate o filmu, ali ne znate kako biste nešto stručnije opisali? Želite obogatiti svoje kritičke vještine? Da, Digitalna filmska naSTAVa prava je radionica za vas.
Preko digitalne platforme polaznici će imati priliku pogledati pet raznovrsnih, umjetnički relevantnih, a mlađim generacijama uglavnom nepoznatih filmskih djela koja pripadaju različitim nacionalnim kinematografijama, stilskim epohama i žanrovima te koja su odabrana imajući na umu njihovu estetsku vrijednost, ali i zrelost polaznika. Nakon projekcije svakoga od tih filmova slijede njihova analiza i interpretacija, što podrazumijeva stjecanje temeljne filmske pismenosti, a u skladu s time i razumijevanje filmskoga jezika.
Digitalna filmska naSTAVa interaktivna je radionica namijenjena djeci i mladima do 25 godina diljem Republike Hrvatske. Radionica je zbog velikog interesa podijeljena u tri ciklusa, a nakon svakog završenog ciklusa polaznici će dobiti diplomu o završenoj radionici.
Voditeljice radionice:
Ana Đordić (Zagreb, 1983.) diplomirala je kroatistiku i filozofiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom fakultetu doktorirala je 2021. temom „Uspostavljanje modela filmske edukacije u srednjoj školi“. Na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu izabrana je u naslovno nastavno zvanje predavačice u znanstvenoj grani filmologije. Radi kao nastavnica Hrvatskog jezika i Filmske umjetnosti u XIII. gimnaziji. Uz doc. art. Jelenu Modrić, od 2012. predaje u Školi medijske kulture „Dr. Ante Peterlić“, a 2013. osniva program Filmska naSTAVa Hrvatskog filmskog saveza. Od iste godine članica je selekcijske komisije Filmske revije mladeži i Four River Film Festivala, a bila je članicom selekcijskih povjerenstava ili žirija i drugih festivala filmova mladih (Dubrovnik Film Festival, VAFI, Booktrailer Film Festival, Star Film Fest, Mali DOKUart, HAK-ov natječaj) te Državnog povjerenstva Smotre hrvatskoga školskog filma. Vanjska je suradnica Projekta filmske pismenosti Hrvatskoga audiovizualnog centra te Hrvatskoga filmskog saveza na obrazovnim i revijskim programima. Dobitnica je nagrade MZO-a za jednog od 510 najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika 2018./2019. Održava filmskometodičke radionice za nastavnike u zemlji i inozemstvu (Slovenska kinoteka, European Film Factory). Objavljivala je u Hrvatskom filmskom ljetopisu i drugim izdanjima HFS-a te izlagala na međunarodnim znanstvenim skupovima u Opatiji, Puli, Koprivnici, Ljubljani i Beogradu te na stručnim skupovima diljem Hrvatske. Članica je Hrvatskog društva filmskih kritičara.
Jelena Modrić (Pula, 1983.) diplomirala je montažu na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Osim što se bavi umjetničkom praksom, zaposlena je na Akademiji dramske umjetnosti u zvanju docentice na Odsjeku montaže. Osnivačica je i voditeljica Filmske naSTAVe te predavačica Analize i interpretacije filma u nastavi u Školi medijske kulture „Dr. Ante Peterlić“. Vanjska je suradnica Hrvatskoga filmskog saveza na obrazovnim i revijskim programima te Hrvatskoga audiovizualnog centra na Projektu filmske pismenosti. Doktorandica je Poslijediplomskoga doktorskog studija književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Margareta Đordić (Zagreb, 1989.) diplomirala je kroatistiku i talijanistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radi kao nastavnica Hrvatskog jezika u XVI. gimnaziji, gdje vodi i filmsku grupu. Voditeljica je Digitalne filmske naSTAVe. Vanjska je suradnica Hrvatskoga filmskog saveza na obrazovnim i revijskim programima. Doktorandica je Poslijediplomskoga doktorskog studija znanosti o književnosti, teatrologije i dramatologije, filmologije, muzikologije i studija kulture Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Palunkov online bootcamp
Datumi održavanja nalaze se na naslovnici!
Prijavnicu možeš pronaći ovdje!
Online platforma za sastanke: Zoom
Svi prijavljeni moraju imati preuzetu Zoom aplikaciju i prijaviti se punim imenom i prezimenom na radionicu. Za sudjelovanje u radionici potrebno je imati kameru i mikrofon koji trebaju biti upaljeni za vrijeme radionice.
Mogu li napisati, snimiti i montirati svoj prvi kratki film u 10 dana? Ako se to pitaš, onda znaš i odgovor. Možeš ako hoćeš, a hoćeš ako te zanima!
Samo ti znaš kakav ti se film kotrlja među vijugama. Ako je stigao do faze kad želi izaći u svijet, priključi se Palunkovom Online Bootcampu i testiraj ga.
Prve korake oslobodit ćemo svih dodatnih pritisaka (unutarnji kritičar ionako radi dovoljno problema!) i pisat ćemo, snimati i montirati samo za nas, za probu. Ideja je da bez puno filozofiranja testiramo ideje koje nas opsjedaju. Nije bitno imaš li prethodnog iskustva. Važno je samo da se odlučiš osloniti na dva ključna pravila stvaralačkog rada: «DOVRŠENO JE BOLJE OD SAVRŠENOG» i «ŠTO VIŠE POGREŠAKA, TO BRŽI NAPREDAK».
Tijekom 10 dana, proći ćemo ovih 10 koraka – svaki dan po jedan:
1) Što čini dovoljno dobru ideju
2) Moram li baš pisati sinopsis?
3) Što jednostavnija priča, to bolji scenarij
4) Užitak čitaće probe
5) Priprema snimanja je alfa i omega svega
6) Snimanje sa i bez stresa
7) Što kad je pregled materijala gori od pregleda kod zubara
8) Montaža
9) Prvo zajedničko gledanje – zlatni rudnik ideja
10) Druga verzija scenarija je uvijek bolja od prve!
Računaj na sat do dva rada dnevno, po internom rasporedu koji zajednički dogovaramo kao grupa.
O VODITELJICAMA:
Bootcamp je osmislila i uz Daliju Dozet vodi Irena Krčelić, scenaristica i dramaturginja čije ste radove – bar neke od njih – sigurno vidjeli. Pisala za sapunice (Zabranjena ljubav), humorističke (Bitange i princeze) i znanstveno-popularne serijale (Laboratorij na kraju svemira); iza nje su i tri filma (Bankirke, Duh babe Ilonke i Moj dida je pao s Marsa) i kao pregršt manja šašavih naslova. Uz umjetnički rad djeluje i u području neformalnog scenarističkog obrazovanja. Veseli je što su scenarističke radionice Palunko, čija je idejna začetnica, aktivne već dva desetljeća u okrilju Hrvatskog filmskog saveza.
Dalija Dozet je završila filmsku režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Piše, režira i montira autorske filmove različitih rodova te radi na komercijalnim projektima kao redateljica, scenaristica i asistentica režije. Članica je Društva filmskih redatelja i Izvršnog odbora Kinokluba Zagreb, gdje djeluje i kao koordinatorica radionica. Filmsku Rundu, reviju kratkog filma, pokrenula je 2016. godine u Osijeku. Trenutačno završava svoj prvi dugometražni dokumentarni film Lekcije mog tate u Hulahop produkciji.
Give & Take
Datumi održavanja nalaze se na naslovnici!
Prijavnicu možeš pronaći ovdje!
Give and Take radionice animiranog, dokumentarnog i igranog filma zamišljene su kao novi, online produkcijski model za stvaranje filmova. Radi se u grupama, tako da svaka završi dio filma za koji je prethodno odslušala predavanja, a sve grupe zajedno stvore jedan film.
Na ovoj radionici, osim teorijskih znanja o režiji, snimanju i montaži, polaznici uče kako sve to napraviti u praksi i kako snimiti svoj prvi film i to – online.
Give and Take radionice sastojat će se od rada u grupama, tako da svaka grupa osmisli scenarij i pošalje ga ekipi koja je odslušala predavanja za kameru i snimanje da snimi materijal, nakon čega ta grupa materijal predaje idućoj grupi, onoj koja je odradila montažu te ona dovršava cjelokupni film. Ova radionica nudi inspiraciju za nova kreativna rješenja, napredak u radu te je izvrsna platforma za razmjenu iskustva. Polaznici će tako usvojiti nova znanja i vještine pisanja, snimanja i montiranja. Time će osim već spomenutih usvojenih vještina naučiti i kako se ponašati u timu i koju ulogu zajedništvo ima u postizanju konačnog cilja.
Voditelji radionice:
Tamara Bilankov (Split, 1988.) nakon završetka srednje škole profesionalno se bavi novinarstvom, a od 2009. do 2010. radi kao glavna urednica programa Splitske televizije. Magistrirala je na Odsjeku za animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu te Odsjeku za komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Trenutno se školuje na poslijediplomskom studiju na Radboud Sveučilištu, u Nizozemskoj, za RITHA tehničara (praktičar za edukaciju darovitih). Od 2015. radi kao edukatorica na raznim filmskim i umjetničkim radionicama u okviru udruge Blank. Od 2016. radi kao profesorica filma, videa i animacije u Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok. Izlaže na mnogim skupnim izložbama te sudjeluje na stručnim radionicama i seminarima. Finalistica je književne nagrade Prozak i nagrade Na vrh jezika za 2020 godinu. Dobitnica je nagrade za najbolju kratku priču Muzeja anđela 2021. godine. Članica je Hrvatskog društva interdisciplinarnih umjetnika. Djeluje unutar umjetničkog kolektiva Ljubavnice.
Igor Jelinović (Split, 1984.) diplomirao je komunikologiju na Sveučilištu u Milanu te Filmsku i TV režiju – smjer igrani filma na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Autor je petnaestak kratkih igranih filmova. Trenutno je u pripremi debitantskog dugometražnog igranog filma. Voditelj je Udruge Blank iz Zagreba koja se bavi filmskom edukacijom, filmskom produkcijom i društvenim poduzetništvom. Voditelj je i mentor na brojnim filmskim radionicama za mlade u zemlji i inozemstvu.